Šupinatá kůže vypadá už na první pohled vysušeně a nezdravě. Co když ji ale míváte na obličeji a na dalších částech těla pravidelně? Dá se proti tomuto problému efektivně bojovat? A může jít o projev nějakého kožního onemocnění?
Každá z nás se již narodila s nějakým typem pokožky, se kterým pak musíme v průběhu života nějak vycházet. Jenže, mnoho z nás doma nikdo o potřebách naší pokožky neučí. A důležité informace z této oblasti se často nedozvíme ani ve škole. Často tedy k péči o ni přistupujeme metodou pokusu a omylu, což nás nemusí vždy zavést tam, kam bychom potřebovaly.
V případě, že pokožka nemá specifické potřeby, nejde o až takový problém. Pozor si však musí dávat především lidé s přirozeně sušší a citlivou kůží, která může mít tendenci k vytváření viditelných šupinek. V některých případech také není vyloučeno, že jde o projev ekzému nebo jiného kožního problému, který vyžaduje specifický přístup.
Jak se tedy s touto vadou na kráse poprat tak, aby se vám ji podařilo úspěšně zažehnat?
Obsah
Jak vypadá šupinatá pokožka?
Šupinatá pokožka je nejčastěji suchá a dělají se na ní vysušené mapy, které se viditelně liší svou texturou. Ta může být především šupinatá a kůže se může na těchto místech i viditelněji loupat a praskat. Tento rozdíl je také patrný na omak, protože šupinaté části kůže bývají hrubé a občas také členité.
Šupinatá pokožka se může objevit třeba na obličeji, setkat se s ní však můžeme i na jiných částech těla, například na kolenou, na patách, na loktech a podobně.
Proč k tomu dochází – příčiny
Jak už bylo řečeno, hlavní příčina může spočívat v tom, že máte geneticky suchou pokožku, která bude mít vždy větší sklony ke zvýšenému vysušování. I tato zdánlivá nevýhoda se dá ale vyřešit správnou péčí a tím, že se nebudete dopouštět chyb, které by mohly ono vysušování ještě zhoršovat.
Mezi tyto faktory patří třeba:
- Vysoké teploty (nejen u moře, hovoříme například i o koupání v horké vodě)
- Roční období (k většímu vysušování dochází v zimě, kdy je sucho, chladno a větrno)
- Příliš časté používání hrubých peelingů
- Příliš časté koupání (jednou denně to bohatě stačí)
Faktory, které moc pod kontrolou nemáme, pak mohou zahrnovat stárnutí, které podporuje vysušování, ekzémy a další kožní potíže či užívání některých léků, které vám předepíše lékař.
Co pomůže na šupinatou pleť?
Hydratace
Vysušená a šupinatá pokožka potřebuje neustálý přísun hydratace, který se bude dále párovat s ochranou proti její předčasné ztrátě. Výhodou tohoto kroku je, že může mít několik podob. Prvním z nich je dostatečný přísun tekutin. To znamená, že byste měly v průběhu dne vypít alespoň 2,5 až 3 litry vody nebo čaje. (Do pitného režimu se řadí i polévky.) Naopak se vyvarujte alkoholu a kávě.
Hydrataci a ochranu pokožky poskytuje i kvalitní tělová kosmetika, která může obsahovat i pečující oleje. Například pro suchou pokožku je naprosto ideální mandlový olej. Ideálně se mažte vždy po koupeli. Také mějte neustále u sebe krém na ruce. V průběhu celého roku pak používejte ochranný krém s UV faktorem, který zabrání vysušování pokožky v průběhu vašeho pobytu venku.
Vnitřní výživa
Pro normální stav pokožky je dost zásadní i naše každodenní životospráva. Z toho důvodu bychom měly preferovat zdravý životní styl, jehož součástí je zvýšený příjem ovoce a zeleniny.
Další extra porci živin, včetně bylinek, lze tělu dodat i dlouhodobým užíváním přírodních doplňků stravy na podporu normálního stavu pokožky, pěstěného vzhledu vlasů a nehtů.
Jelikož opakování je matkou moudrosti, připomeneme si, že kvalitní doplněk stravy z této kategorie poznáte na první pohled podle toho, že v jeho složení najdete:
- Vitamíny skupiny B
- Přesličku rolní
- Vitamín C
- Vitamín E
- Pivovarské kvasnice
- Kyselinu hyaluronovou
- Astaxanthin
- Kolagen
A mnoho dalších.