Hloubkové čištění pleti je velice důležité. Především proto, že kůže má několik vrstev, kterými navíc procházejí póry. Když se zanítí, mohou způsobovat akné, nebo další viditelné nedokonalosti. Jaký přístroj na čištění pleti si ale máte pro domácí použití vybrat?
Dříve se ženy o svou pokožku až tak moc nestaraly. Stačí si jen vzpomenout, jak si naše babičky omývaly tvář vodou a obyčejným mýdlem (což se dnes jeví jako naprosto špatný krok). Také měly vždy po ruce jen jeden univerzální krém. Ale nějaká pravidelnost v používání? Nebo snad cílená ochrana proti UV záření? Prakticky mizivá.
I když jsme v dnešní době někde trochu jinde, tím, že nám nikdo nepředal informace o tom, jak se o sebe máme dobře starat, musíme si na vše přijít metodou pokus-omyl. Což se ale nemusí vyplatit. Pokožka nejedné z nás je problematická, nebo velmi citlivá. A každý špatně uvážený krok jí může uštědřit obrovskou ránu, ze které se bude vzpamatovávat i dlouhé týdny.
Jelikož je čistá pleť základem všeho, poradíme vám, jak jí snadno docílit.
Obsah
Čištění pleti je základ správné péče
V první řadě, naše pleť neustále dýchá. Jejím dalším úkolem je i produkce mazu a odvádění potu. Když vezmeme v úvahu, že se na tváři během dne a noci neustále usazuje špína, je poměrně snadné si představit, že se některý z pórů ucpe a vytvoří se pupínek. Nebo dokonce akné, které může zasahovat až do opravdu hlubokých vrstev kůže.
Vyčištěná pleť má ale kromě praktických důvodů i řadu těch čistě estetických. Když svoji pleť pravidelně čistíme, zbavíme ji odumřelých částeček a šupinek. Takže je na první pohled krásně projasněná a hladká. Hodně dělá i prokrvení kůže, které dovede zlepšit vstřebávání živin a regeneraci. V ideálním případě by se měla kůže čistit dvakrát denně. Po probuzení a večer před spaním.
Jak na správné čištění pleti
Čištění pleti může být pro někoho úplná věda. Ve skutečnosti je to ale velice jednoduché a zvládne to každý. V první řadě je nutné mít po ruce nějaký kvalitní odličovací přípravek, který bude vhodný pro váš typ pokožky. (Ve všech případech bude velkým plusem, pokud v něm nebude alkohol.) K němu mějte nachystané (nejlépe) bavlněné odličovací tampony. Pokud se zajímáte o ekologii a vadí vám nadměrná produkce odpadu, zkuste speciální pratelnou odličovací rukavici, nebo textilní odličovací tampony, které se prodávají ve více kusech v balení.
V prvním kroku jde o to, aby se z tváře odstranily veškeré hrubé nečistoty a make-up. Dávejte dobrý pozor, abyste používaly přípravek, který je vhodný i pro odlíčení očí (obvykle se to píše na obalu, navíc, po kontaktu s očima nic neštípe). Také mějte po ruce odličovač na voděodolný make-up. Pokud ho někdy nosíte.
Ať už používáte micelární vodu, nebo odličovací mléko, vždy je potřeba pokožku ještě dočistit. Ideálně čistícím gelem a nějakým typem kartáčku. Pokud to není v instrukcích uvedeno jinak, vždy gel aplikujte na navlhčenou tvář.
Silikonový kartáček
Jednou z pomůcek pro čištění pleti, která by se vám mohla hodit, patří silikonový kartáček na pleť. Ten vystřídal klasické kartáčky se štětinami, které mohly být pro některé ženy příliš agresivní. V závislosti na tom, kolik si můžete dovolit utratit, seženete manuální silikonový kartáček. Je cenově dostupný a zvládnete si jím udělat velmi příjemnou obličejovou masáž. Pokud máte naopak rády hi-tech technologie a můžete si dovolit do sebe investovat trochu víc, seženete i různě nákladné sonické, nebo elektronické silikonové čistící kartáčky na pleť. Jejich výhodou mohou být různé druhy programů a vibrací, nebo časovač. (Některé jsou dokonce spárovatelné s mobilní aplikací.)
Ultrazvuková špachtle
Dříve byla ultrazvuková špachtle doménou kosmetických salonů. A zcela odůvodněně. Jde o profesionální a velmi drahý nástroj, který nemá úplně jednoduchou obsluhu. Také k němu musíte používat speciálně navržené produkty. Dnes už si ale můžete ultrazvukovou špachtli koupit i domů. Podle toho, jakou máte značku může buď vytahovat nečistoty z pleti, nebo do ní naopak lépe zapracovávat živiny. Z našeho úhlu pohledu ale nejde o pomůcku, kterou by bylo vhodné používat každý den.
Vyzkoušejte kokosový olej
Možná se vám ale do používání speciálních čistících kartáčků a špachtlí vůbec nechce. V takovém případě by vám mohl stačit obyčejný kokosový olej, který se dá koupit v drogerii i v obchodě se zdravou výživou.
Pro olejové čištění bychom vám kokosový olej nedoporučovali, protože vám může ucpat póry. Můžete ho ale použít jako prostředek k hydrataci, který zároveň odstraní nežádoucí mikroorganismy z kůže. Stačí ho nanést trochu na vatový tamponek a přejet jím čistou tvář. Případně ho do obličeje zapracujte prsty.
Čištění ale není jediná nezbytnost, na kterou se musíte zaměřit. Na kůži se prakticky okamžitě projeví nedostatek živin. Proto zvažte dlouhodobé užívání doplňků stravy pro pleť, které obsahují vitamíny a bylinky.