To, jak bude naše pleť vypadat záleží dost na tom, jak se o ni staráme. Kromě toho, že bychom ji měly pravidelně odličovat a ošetřovat vhodnými pleťovými krémy musíme věnovat náležitou péči i jejímu čištění. Protože ne na vše stačí naše vlastní ruce, čím dál tím častěji používáme čistící kartáčky. Umíme však s nimi správně zacházet?
Naše pleť potřebuje pravidelné čištění. A to nejen před uložením se ke spánku (kdy ji zbavíme veškerých nánosů líčidel), ale i ráno po probuzení. (V noci dochází k regeneraci, takže bychom správně měly odstranit všechny nečistoty a odumřelé částečky.)
K němu můžeme použít vodu z kohoutku, kterou spojíme s naším oblíbeným čistícím přípravkem. Některé z nás se cítí lépe i po použití micelární vody, nebo lehkého pleťového séra, které tvář připraví na další pečující krok.
Preference se liší i v tom, zda k čištění užijme jen naše vlastní ruce, nebo zvolíme kartáček na čištění pleti. Jeho používání má však své klady a zápory. Pokud máte správný typ a víte, jak s ním zacházet, můžete dostat účinné látky i do hlubších vrstev kůže. V opačném případě si můžete svou krásnou tvář celkem snadno poškodit. (A o to přece žádná z nás ani trochu nestojí.)
Jak to tedy udělat, aby vám kartáček na čištění pleti vždy dobře a věrně sloužil?
Jaké známe druhy?
Čistící kartáčky na pleť nejsou vymožeností dneška. V různých obdobách je používaly už naše maminky a babičky. Každopádně, jak jdou technologie kupředu, stávají se z nich chytrá elektronická zařízení, která mnohdy vědí lépe než my, co nám přesně prospívá.
Dnes vedle sebe na poličkách žijí:
- Sonické kartáčky na pleť
- Silikonové kartáčky na pleť
- Elektrické kartáčky na pleť
- Dřevěné kartáčky na pleť
To, jaký z nich si vyberete závisí na tom, jakou máte s jejich používáním dosavadní zkušenost. Kromě ceny a designu je důležité i to, jaký máte typ pleti. Popřípadě i to, zda jste ochotné si při čištění trochu “máknout”, nebo chcete investovat do moderních technologií, které odvedou všechnu náročnou práci místo vás.
Kdy používat čistící kartáček na pleť
Ať už se rozhodnete pro manuální, nebo pro čistící elektrický kartáček na pleť, je nutné vědět, kdy po něm sáhnout. Pokud ho totiž budete brát do ruky až příliš často, můžete narušit vrchní vrstvu kůže. Kvůli čemuž bude podrážděná, náchylnější k infekcím a citlivější na slunce.
Sáhněte po něm, když:
- Potřebujete lépe vyčistit pleť (například po plese, během kterého jste na sobě měly nános líčidel, který potřebujete opravdu důkladně odlíčit)
- Chcete, aby vám účinné složky z kosmetiky pronikly i do hlubších vrstev kůže
- Chcete podpořit účinky peelingu (kartáček použijte před jeho nanesením, nebo naopak až po něm)
- Potřebujete podpořit prokrvení tváře
- Chcete začít s masáží obličeje
Pravidelné čištění kůže jemným kartáčkem na pleť (ideálně třeba silikonovým, který je měkký a lze ho používat každý den) vám může pomoci i v případě, že trpíte na pupínky a akné. To se tvoří tak, že se vám ucpe pór odumřelými buňkami, nečistotami, nebo kožním mazem. (Kartáček by měl všechny tyto špunty snadno uvolnit.) Aby však byl tento postup účinný, je důležité vybírat si kosmetické a čistící přípravky, které nevedou k ucpávání pórů. (Jasnou stopkou je kosmetika, která obsahuje obyčejné tělové mýdlo a silikon.)
Jak ho používat správně
Jak už bylo řečeno, čistící kartáček na pleť je dobrý sluha, ale zlý pán. Proto si trochu osvěžíme postup, jak ho správně použít.
Když máte správně vybraný kartáček (podle vašich preferencí a také podle typu vaší pleti), odličte tvář a stáhněte si vlasy do gumičky, nebo čelenky. (Jinak hrozí, že vám budou prameny kolem obličeje při čištění překážet.)
Následně trochu navlhčete pleť a buď přímo na ni, nebo na hlavici kartáčku naneste přiměřené množství čistícího gelu. (POZOR! Nikdy pleť nečistíme jen tak na sucho!) Ten by neměl obsahovat peeling, jinak hrozí, že vám kombinace dvou abrazivních technik poničí pleť.
Následně krouživým pohybem (v případě manuálního), nebo pomalým pohybem (v případě elektrického, nebo sonického kartáčku) pomalu přejíždějte po tváři. Pokud se vám zdá, že kartáček po kůži příliš neklouže, můžete ho ještě trochu namočit, aby se rychleji aktivovala pěna. Nikdy na kartáček netlačte. Jeho používání by vám mělo být maximálně příjemné. Co se týče času, elektrický kartáček vás může upozornit na ukončení doby čištění. U manuálního si ji budete muset hlídat samy. (Většinou se doporučují cca 3 minuty.)
Nakonec si opláchněte tvář a ošetřete ji svým oblíbeným přípravkem. Následně vyčistěte i čistící kartáček a nechejte ho uschnout.
V případě, že máte po čištění kartáčkem suchou, citlivou nebo podrážděnou pleť, počkejte pár dní a zkuste ho použít znovu. Pokud vaše potíže stále přetrvávají, používáte nevhodný typ kartáčku a je potřeba sehnat nějaký jemnější.
Závěr
Kartáčky na čištění pleti mají v kosmetické rutině rozhodně své místo. Jen je u jejich používání nutné nepodlehnout pocitu, že se jím musíte pořádně vydrbat. V takovém případě s ním totiž napácháte víc škody než užítku.