Dermatitida je souhrnné označení zánětů kůže, které může vyvolávat široké spektrum příčin. Na vině může být například alergická reakce, dědičnost a mnoho dalších. Vzhledem k tomu, že jde i o estetický problém, podíváme se i na to, jestli se dá dermatitida nějakým způsobem léčit.
Ekzém, nebo také dermatitida, je označení stavu, v jehož průběhu dochází ke vzniku lézí na kůži. Jejich vzhled může být u každého zdravotního problému trochu odlišný. Zatímco někdy mohou být na kůži žluté mastné lupy, v dalších případech se může kůže hodně loupat a může být zarudlá. Neobvyklá nejsou ani bílá suchá ložiska, která mohou v krajní situaci krvácet.
Vzhledem k tomu, že normou je zdravě vypadající pokožka bez jediné chybičky, je pochopitelné, že lidé s ekzémem mohou mít velmi nízké sebevědomí.
Obsah
Co je to dermatitida?
Jak už bylo řečeno, dermatitida je pouze souhrnný název jiných potíží. Skrývat se pod tímto termínem může třeba dětský ekzém, alergická kontaktní dermatitida, kopřivka a mnoho dalších. V některých případech není situace vážná, v mnoha dalších ale musí postižený jedinec pravidelně docházet na kontroly ke kožnímu lékaři, který sleduje další vývoj jeho onemocnění.
Její druhy a příznaky
Atopická dermatitida
Atopická dermatitida je jiné pojmenování atopického ekzému. Tímto kožním onemocněním trpí ve velkém hlavně děti. Dokonce se uvádí, že počet lidí, kteří atopickým ekzémem trpí, se v posledních desetiletích několikanásobně zvedl.
Mezi hlavní příznaky tohoto druhu ekzému patří střídání úporného zánětu a klidnějších období. Hlavním rizikovým faktorem pro jeho vznik je genetika, z toho důvodu se nedá ekzém vyléčit ani odstranit. Jeho průběh ale můžete pozitivně ovlivňovat správnou péčí, která může zahrnovat používání šetrné kosmetiky pro atopiky. Tento typ ekzému poznáte hlavně podle svrbění kůže a suchosti.
Seboroická dermatitida
Seboroická dermatitida je specifická v tom, že se nejčastěji vyskytuje na místech, která jsou pokryta vlasy, chlupy a podobně. Z toho důvodu ji můžete mít v obočí, ve vlasech a v tříslech. Pravděpodobným důvodem vzniku je nejspíš větší aktivita běžně se vyskytující kvasinky. Lupy, které se při seboroické dermatitidě tvoří, bývají nažloutlé a mastné, čímž se výrazně odlišují od klasických lupů, které se objevují u běžné populace.
Periorální dermatitida
Periorální dermatitida je zánětlivé onemocnění obličeje, které nejčastěji postihuje ženy okolo 30. roku života. Někdy se tomuto problému dokonce říká letuščí choroba, protože náchylnější jsou k němu ženy, které používají hodně kosmetických přípravků a pracují v náročnějších podmínkách. (Letušky musí být upravené a jsou dlouhé hodiny na nohou v klimatizovaném prostředí.)
Mezi projevy tohoto problému patří tvorba pupínků a začervenání kůže. Tyto jevy se nejčastěji sdružují do okolí úst.
Jak léčit dermatitidu?
V první řadě byste se měli obrátit na kožního lékaře, který dovede na základě vzhledu a projevů kožních potíží stanovit správnou diagnózu, od které se můžete při řešení problému odpíchnout.
Mezi další způsoby, jak se zbavit dermatitidy, patří i základní tipy péče o pleť. Například byste neměli používat dráždivou kosmetiku a měli byste dbát na pravidelné čištění pokožky, po kterém použijete vhodný hypoalergenní krém, který ji promastí a zvláční.
Dále pomáhá:
- Redukce stresu
- Dostatečný přísun vody
- Dostatek spánku
- Omezení opalování
- Omezení kontaktu s chemikáliemi a alergeny
Pokožka celého těla také dozajista ocení, když ji nebudete příliš intenzivně vystavovat horké vodě, která by mohla ještě více podpořit její vysušování.
V neposlední řadě také myslete na správnou vnitřní výživu. Dobrým tipem je dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na podporu normálního vzhledu pokožky, které obsahují vitamíny, bylinky a další látky přírodního původu.
Když se vám podaří těchto tipů držet, brzy by vaše kůže měla vypadat opět lépe.