Bílé fleky na kůži obvykle vyvolají pozornost. Mnohdy je ale těžké dopátrat se toho, co tento projev těla vlastně znamená. V takové chvíli je nejlepší zamířit k lékaři, protože to může být kožní plíseň na těle. Co se s tím dá dělat?
Všichni se snažíme o to, abychom měli krásnou a zdravou pokožku. Vlivem různých faktorů se ale mohou na kůži objevovat podivné útvary, o kterých sice víme, že nejsou úplně normální, ale nemáme tušení, jak s nimi máme naložit.
Jelikož včasná diagnostika a léčba může předejít rozšíření tohoto problému na další plochu kůže a může taktéž předejít i řadě komplikací, níže se podíváme na to, jak na bílé fleky na kůži reagovat správně.
Tak pokračujte ve čtení.
Obsah
Co je kožní plíseň?
Na světě existuje přes 300 000 typů hub. Některé způsobují třeba atletickou nohu, další rostou v lese. S dalšími se setkáváte i ve svém domově, když vám začnou plesnivět zdi a rámy oken. (Což se někdy stává.)
V některých případech jsou plísně ve vzduchu a my je vdechujeme do plic. V takovém případě mohou vyvolat alergickou reakci. Také mohou způsobovat plísňové vyrážky na kůži.
Kožní plíseň se může vyskytovat:
- Na zádech
- Na hrudi
- Na krku
- Na nohou
S kožní plísní na nohou bojuje v populaci celkem hodně lidí. Je to nejen kvůli tomu, že nohy jsou celý den zavřené v neprodyšných ponožkách a botách (vlhké a teplé prostředí dělá plísním dobře), ale také kvůli nedostatečné hygieně.
Nejčastější příčiny plísní na kůži
Plísně ze sebe vydávají spory, které mohou poletovat vzduchem. Když tyto spory vdechnete, organismus na ně může reagovat alergií. Přehnaná reakce imunitního systému může způsobovat kašel, únavu a kožní vyrážky.
Některé plísně mohou být způsobené i tím, že se jimi nakazíte. Například při koupání v kontaminované vodě a podobně.
Jak poznat kožní plíseň – příznaky
Kožní plísně jde poznat celkem snadno. Je ale potřeba se pravidelně prohlížet. Například před koupáním. Ne vždycky totiž musí mít podezřelý flek na vašem těle nějaké další projevy.
Typicky se kožní plísně projevují:
- Svěděním
- Suchou kůží
- Senzitivitou
- Růžovou, hnědou nebo bílou barvou kůže
- Pupínky, které jsou naplněné tekutinou
Jakmile tyto projevy těla zaregistrujete, objednejte se k lékaři, který si vás pořádně prohlédne. Aby zjistil, co se s vámi děje, může vám udělat krevní testy. Také vás může poslat na alergologii, kde podstoupíte test na alergie. Případně vás může poslat ještě k dermatologovi.
Léčba kožní plísně
Hodně záleží na tom, jakým mechanismem byla plíseň způsobená. Pokud máte alergii na plísně, alergolog vám předepíše lék na alergii. Také přicházejí v úvahu antibiotika a aplikace kortizonového krému, který vám může předepsat dermatolog.
Pokud vám to lékař dovolí, po konzultaci s ním můžete vyzkoušet i domácí prostředky, které by mohly podpořit konzervativní léčbu.
Pokožku může zklidnit:
- Čistý gel z aloe vera
- Koupel v lázni z ovesných vloček
- Studený obklad
Také se zamyslete nad tím, jak můžete vylepšit prostředí, ve kterém žijete. Dlouhodobé vystavení plísni může způsobit astma, nebo zánět plic. Z toho důvodu je vhodné koupit si přípravky proti plísni, zlepšit zateplení domu a mít doma rozmístěné pohlcovače vlhkosti.
Krásný vzhled pokožky pak můžete podpořit dlouhodobým užíváním doplňku stravy na kůži s vitamíny a bylinkami.