Jakmile se udělá hezky a alespoň trochu teplo, vyrážíme za koupáním k vodě, nebo pečlivě kultivujeme svou zahradu. Nejen, že si chceme po dlouhé zimě užít chvíle, kdy nemusíme být zabalení do svetrů, ale také chceme načerpat co nejvíce vitamínu D. Už ale trochu zapomínáme na to, že pokud se odmítneme na sluníčku chránit, koledujeme si o nebezpečnou rakovinu kůže. Proto si o ní něco povíme v našem dnešním článku.
Léto je o odhazování přebytečných svršků a o čase stráveném na slunci. Bohužel, kvůli naší nedůslednosti je to i doba, během které se rozhoduje o podobě našeho budoucího života. Když totiž ignorujeme zásady zdravého opalování, může se nám na kůži z ničeho nic objevit melanom. A ten není ničím jiným, než rakovinou kůže.
Když budete mít štěstí, ukáže se, že byl nezhoubný. Hodně lidí si ale po létě vyslechne mnohem horší verdikt, který vyžaduje okamžité zahájení léčby.
Jaké má rakovina kůže projevy, jak se léčí a jak se jí dá (v úplně nejlepším případě) předcházet si povíme v následujících několika odstavcích.
Obsah
Co je to rakovina kůže
Rakovina kůže je způsobená abnormálním růstem vašich kožních buněk. V řadě případů dojde k jejich poškození v důsledku vystavení slunci. (Jak víme, sluneční paprsky obsahují nebezpečné UV záření, které způsobuje stárnutí pleti a rozvoj patologických jevů na kůži. Proto je nutné se před ním chránit.)
Podle typu dělíme rakovinu kůže na:
- Bazaliom
- Melanom
- Spinaliom
Jedním z nejčastějších typů rakoviny kůže je bazaliom, pro který nejsou úplně typické metastázy dále po těle. Mnohem nebezpečnější je melanom, který je sice o chlup vzácnější, ale má mnohem větší potenciál pacienta usmrtit. Nebezpečný je pro nás i zhoubný spinaliom.
Co se týče výskytu rakoviny kůže, celkem běžná je u starších lidí, kteří nebyli zvyklí se v životě dostatečně chránit před sluncem. Bohužel, na ochranu často nemyslí ani ti mladší z nás, takže i oni se čas od času dostanou do ordinace svého dermatologa se stejným problémem.
Jak poznat rakovinu kůže – příznaky
Nevíte, jak se projevuje a jak vypadá rakovina kůže? Jak poznat rakovinu kůže? V tom případě si uděláme krátký souhrn jejích příznaků, které by vás měly přinutit v kritických chvílích zpozornět.
Že je něco špatně zjistíte tak, že:
- Se vám někde na těle objeví nové, rychle rostoucí znaménko
- Vás nějaké místo na kůži začne bolet
- Vám nějaké místo na kůži začne výrazně šupinatět
- Znaménko získá zvláštní, velmi atypický a nepravidelný tvar
- Máte na kůži podezřele zabarvené znaménko (začne měnit barvu již existující znaménko)
- Problematické místo na kůži se stále zvětšuje
- Tvar, barva a velikost postižené oblasti je silně proměnlivá
Pokud se s některými z těchto potíží v reálném životě setkáte, určitě před nimi nezavírejte oči. Naopak je to dost významný důvod k tomu, abyste se objednali ke svému ošetřujícímu lékaři. (Ideálně byste měli být vedení u kožního lékaře, ale některá pracoviště kontrolují znaménka i pacientům, kteří tam nikdy dříve nebyli.)
V případě, že se bojíte, co vám lékař řekne, doporučujeme vám, abyste si důkladně prohlédli fotky rakoviny kůže. Věřte, že nejde o nic pěkného. (A věříme, že vy takto skončit nechcete.)
Léčba rakoviny kůže
To, jakým způsobem bude probíhat vaše léčba závisí do velké míry na tom, jaký máte typ kožního národu, jak brzy se dostanete do ordinace a v neposlední řadě také na tom, zda už má vaše rakovina kůže metastázy.
Začněme ale od úplného začátku.
Jakmile se dostanete do rukou zkušeného specialisty, ten by si měl s vámi (alespoň krátce) promluvit, aby si udělal předběžnou představu o tom, co vás trápí a jaké chování mohlo vašemu problému předcházet. (Například dovolená v tropech, spálenina od slunce a podobně.) Následně by měl lékař podezřelé místo prohlédnout. (Dívá se na něj speciálním přístrojem, který mu pomáhá opticky prozkoumat viditelné, ale i méně zjevné odchylky.)
Když doktor zjistí, že s vaší kůží není něco v pořádku, může postupovat tak, že:
- Znaménko vyřízne a pošle ho na cytologii (ta odhalí, zda bylo karcinogenní, či nikoliv)
- Problematické místo ošetří za pomoci laseru, nebo kryoterapie (tato varianta se používá u rozsáhlejších ložisek)
- Vám předepíše chemoterapii
- Vám předepíše radioterapii
- Vám předepíše imunoterapii
- Vám předepíše biologickou léčbu
Aby to bylo ještě trochu komplikovanější, někteří pacienti mají pocit, že přišli do ordinace dostatečně včas. Bohužel se stává, že rakovina kůže u nich může být velmi agresivní a i přes včasný záchyt nemusí být jejich léčba úspěšná. (Někdo, kdo přijde později může mít naopak nezhoubný melanom, který stačí jenom vyříznout.)
Jak na účinnou prevenci?
To nejlepší, co můžete pro sebe a své blízké udělat je to, že se budete dostatečně věnovat účinné prevenci. (Hodně na ni musí dbát lidé, kteří mají ve svém okolí seniory, kteří bagatelizují riziko a v péči malé děti.)
Mezi nejúčinnější formy prevence rakoviny kůže patří:
- Pravidelné docházení ke kožnímu lékaři
- Důkladné nanášení krémů s ochranným faktorem (POZOR! Musí být dostatečně vysoký a pravidelně se přetírat)
- Střídmý pobyt na slunci (v létě se skrývejte pod slunečníkem, noste klobouk a nechoďte ven v rozmezí 11-15 hodiny)
- Nošení slunečních brýlí
- Správné oblečení (například, když jedete v létě na výlet, nebo běháte po venkovní akci)
- Eliminace návštěv solárních studií
Někteří lidé stále ještě věří mýtu o tom, že se jim při opalování dělá hodně vitamínu D. Zapomínají ale na to, že světlá pokožka je pro vytváření vitamínu D ze slunce mnohem efektivnější. V neposlední řadě, k jeho výrobě vám bohatě stačí i procházka po městě, či po jiných venkovních prostorách. (Nemusíte se tedy cíleně smažit na pláži.) A když už nic jiného, myslete na to, že krásné opálení je jedním ze znaků poškození kůže.
Závěr
Hodně lidí u nás rakovinu kůže naprosto ignoruje. Případně se jednou denně namažou krémem s nízkým ochranným faktorem a mají pocit, že už mají splněno. Pravda je ale taková, že si musíme dávat pozor všichni a všude. Komplikace, které velkou měrou vycházejí z naší nezodpovědnosti nám za to totiž nestojí.