Abychom byly za každých okolností krásné, měly bychom se starat nejen o tvar své postavy a zdraví našich vlasů, ale také o to, jak vypadá naše pleť. Aby jí nic nechybělo, měly bychom znát její potřeby a věnovat jí dostatečnou pozornost. To se ale ne vždycky děje, takže vám přinášíme ultimátního průvodce péčí o pleť, díky kterému svou kosmetickou rutinu hravě zvládnete.
Kůže je naším největším orgánem. Kdybychom ho neměly, naše těla by nedržela tvar a neustále bychom bojovaly s infekcemi pocházejícími z okolního prostředí. I přes její důležitost se k ní však často chováme doslova a do písmene macešsky. Tvář zatěžujeme tunou těžkých líčidel, odmítáme ji čistit, ignorujeme ochranu před slunečním zářením a ještě k tomu jí odpíráme vláhu.
Následky tohoto chování se nám pak vrátí ve formě přecitlivělé, suché, nebo vrásčité kůže na tváři. Také se nevyhneme akné, povislým konturám a divnému zbarvení pleti.
Některé hříchy vašeho špatného zacházení nelze spravit bez zásahu chirurga. Na řadu z nich však stačíte vy samy. Když se navíc začnete o svou pleť správně starat včas, ke spoustě negativních jevů vůbec nedojde. Ale jak na to?
Obsah
Pečujete správně o svou pleť?
I když se toho o správné péči o pleť napsalo už dost, stále se mezi námi najdou ženy, které tuto disciplínu vůbec nijak neřeší. (Přitom, péče o zralou pleť je mnohem náročnější i v případě, že jste se na ní nedopustily žádných velkých hříchů.)
Abyste měly alespoň malou představu o tom, čím své kůži škodíte, uděláme si malý seznam nejběžnějších prohřešků. Na něm figuruje:
- Neodličování
- Absence ochranného faktoru
- Používání špatného typu kosmetiky
- Příliš intenzivní a častý peeling
- Používání prošlé kosmetiky a špinavých štětců
- Ignorace pravidelné péče (aplikace denního a nočního krému atd.)
- Špatné stravování a málo tekutin
Jak by to tedy mělo správně vypadat? A co péče o pleť 50+?
Každodenní péče
Péče o suchou pleť je trochu jiná, než je péče o problematickou pleť, nebo o tu smíšenou. Většina kroků je však ve všech případech relativně podobná.
Když se ráno probudíte, předtím, než si aplikujete svůj běžný denní make-up se na moment zastavte v koupelně a vyčistěte pleť. Stačí, když tvář přejedete vatovým tamponem s čistícím mlékem, nanesete denní krém a na něj ještě SPF. (Spousta krémů už ho má, takže v takovém případě lze poslední krok přeskočit.) Ženy, které se o sebe chtějí starat trochu víc mohou tváři dopřát i toner a speciální krém pro citlivé oční okolí.
Večer si zase (před, nebo po čištění zubů) odličte svůj denní make-up (udělejte to i v případě, že jste žádný neměly, protože vám na tváři ulpívá pot a prach), očistěte pleť čistícím gelem, nebo pěnou, aplikujte masku, naneste sérum, péči proti pupínkům, oční krém a speciální (obvykle regenerační, nebo vyživující) noční krém.
5 tipů, jak pečovat o pleť
Pleťové masky
Do správné kosmetické rutiny patří i pravidelné nanášení pleťové masky. Ta buď vytáhne nečistoty z pórů a zamezí lesknutí (jílové masky), nebo dodá tváři hydrataci a výživu. (Masky s kyselinou hyaluronovou, medem a dalšími prospěšnými látkami.) V péči o stárnoucí pleť se mnoha ženám osvědčily i plátýnkové masky s koenzymem Q10 a s dalšími účinnějšími látkami, které dokážou zpomalit stárnutí. Co se týče četnosti používání, optimálně byste se měly držet čísla 1-3x týdně.
Peeling
Čas od času je nutné z tváře odstranit odumřelé buňky, které ucpávají póry, nebo mohou tvořit viditelné šupinky. Proto je vhodné mít v kosmetickém kufříku účinný peeling. Ten může obsahovat abrazivní částečky, nebo může být i chemický. (Dnes jsou populární peelingy na bázi ovocných kyselin.) V obou případech je ale nutné vědět, jak s ním správně zacházet.
Co se týče mechanických (abrazivních) peelingů, ty by se neměly používat každý den. Jinak hrozí, že si poškodíte horní vrstvu kůže, která chrání ty, které se nacházejí pod ní. Co se týče chemického peelingu, ten patří do ruky pouze zkušeným kosmetičkám. (Případně ženám, kterým se dostala odborná instruktáž.) V obou případech je žádoucí, aby žena přes den nosila krém s ochranným faktorem. Jinak jí hrozí rychlejší spálení, nebo nevzhledná vyrážka.
Vitamíny
Pokud i přes veškerou snahu nevypadá vaše kůže přesně tak, jak chcete, je možná čas vsadit na silnější kalibr. Tím jsou speciální vitamíny a potravinové doplňky, které se starají o normální vzhled pokožky.
Nejčastěji obsahují:
Přípravky, které mají vliv na růst vlasů a nehtů mohou mít ve složení i přesličku rolní, pivovarské kvasnice či L-Methionin.
Kosmetika
I když nebude vaší péči o pleť co vytknout, vaše snaha přijde vniveč, když nebudete používat ty správné produkty.
Myslete na to, že:
- Všechny produkty péče o pleť by měly být od stejného výrobce a ze stejné řady
- Krémy pro stárnoucí pleť nejsou vhodné pro tu mladistvou a naopak (to platí i o péči pro různé typy pleti)
- Byste neměly používat kosmetiku, která vám nedělá dobře
Pokud si nevíte rady, uděláte nejlépe, když se spojíte se svou kosmetičkou, nebo s dermatologem. (Jejich služby bývají občas k dispozici ve větších lékárnách.) Ačkoliv nejspíš nebudou preferovat kosmetiku od stejného výrobce, dají vám odborné rady a nasměrují vaši pozornost tím správným směrem. Vyhýbat byste se neměli ani přírodní kosmetice a celkově přírodní péči o pleť.
Strava
Nebyl by to žádný článek o správné péči o mladou pleť, kdybychom záměrně vynechali vliv jídla. Pokud si chcete udržet mladistvý vzhled (a celkově zdraví těla) co nejdéle, pochutnejte si na rybách (bohatý zdroj omega 3), na avokádu (vitamín C, vitamín E…), slunečnicových semínkách (vitamín E, zinek…) nebo na rajčatech (vitamín C, beta karoten…).
Závěr
Správná péče o pleť je disciplína, kterou by měl zvládat každý z nás. Neměla by se zanedbávat ani péče o pánskou pleť. I když se vám zdá po tomto článku možná trochu náročná, věřte, že v pozdějších fázích života budete rádi, že jste jí věnovali více času a osobního úsilí. Třeba proto, že si déle udržíte svůj mladistvý vzhled a všichni vám ho budou nepokrytě závidět. A to za tu trochu námahy navíc přece stojí. Nebo ne?