Co pomáhá na strie v těhotenství

Kůže je velmi pružný orgán, který si dovede do velké míry poradit jak s napínáním, tak se smršťováním. Ale ne vždycky a ne naprosto dokonale. Když dojde ke změnám během krátké doby, mohou se na ní objevit strie. Což je jeden z problémů, se kterým bojují těhotné ženy. Dá se s tím něco udělat?

Podstatou každého těhotenství je početí a vývoj plodu, ze kterého bude jednoho dne dítě. Zatímco úplně na začátku má sotva několik centimetrů, v průběhu času se zvětšuje. Až do chvíle, kdy váží 3-5 kg a má v průměru okolo 50 cm délky. 

I když je to přirozené, tento proces poměrně dost zatěžuje tělo. Dochází k tísnění vnitřních orgánů ženy a k velkému natahování kůže, která už nemá dostatek rezerv, aby se chovala stejně, jako normálně. Jedním z projevů, že je toho na ni příliš jsou strie, za které se hodně těhotných žen i novopečených maminek stydí.

Ačkoliv jde jen o estetický problém, dovede se negativně odrazit na stavu ženského sebevědomí. Proto se podíváme, jak strie v těhotenství vznikají a zda na ně něco pomáhá.

jak vznikají strie v těhotenství

Vznik strií v těhotenství

Strie v těhotenství se od těch, které jsou způsobené například rychlým přibíráním, nebo hubnutím, příliš neliší. Ve své podstatě jde o rovnoběžné čáry, které brázdí pokožku. Ty jsou způsobené praskáním elastických vláken, která nejsou schopna návratu do optimální podoby. Tyto změny nejsou na těle ženy patrné jen očima, ale jsou cítit i na dotek. Kůže může mít na postiženém místě trochu jinou strukturu a barvu.

Některé ženy proti striím na břiše a na prsou velmi bojují a neváhají vyzkoušet všechny dostupné prostředky. Objednávají se na speciální kosmetické zákroky (které strie nevyzmizíkují, jen zmírní jejich viditelnost) a neváhají utratit spoustu peněz za drahé kosmetické přípravky. Jiné to zase nechávají na čase, který má občas tendenci viditelnost strií trochu oslabit.

Dá se předejít jejich vzniku?

I když to asi nejspíš nebudete chtít slyšet, vzniku strií se moc předejít nedá. To, jak bude kůže elastická je dost ovlivněné hormony a rychlostí, kterou vám rostou ňadra a břicho. Strie budou mít s velkou pravděpodobností i ženy, které mají tento problém v rodině. Pokud tedy chcete vědět, co vás čeká, pohovořte si o těhotenství s vaší matkou, nebo babičkou.

prevence strií v těhotenství

Strie se vám mohou dokonce udělat i v případě, že se budete zodpovědně mazat krémy a olejíčky proti striím, které seženete v drogerii, nebo v lékárně. Samozřejmě ale jejich pravidelnou aplikací nic nepokazíte.

Někteří odborníci ženám radí i:

  • Zvýšit příjem nenasycených mastných kyselin omega-3
  • Dostatečný příjem vitamínu D
  • Udržování zdravé tělesné váhy (ano, něco je voda, placenta a dítě, ale neměla byste přibrat třicet a víc kilo, protože jíte za víc lidí najednou)
  • Pestrou stravu bohatou na ovoce a zeleninu
  • Používání šetrných krémů s ochranným UV faktorem

Vždycky to ale bude 50:50. Výsledek není nikdy zaručen.

Krém na strie v těhotenství

Jak už bylo řečeno, v současné době existuje nepřeberné množství přípravků, které slibují prevenci strií v těhotenství. Většinou jde o krémy, které obsahují vitamín E a vitamín A. (I když, tomu se některé nastávající matky preventivně vyhýbají.) Koukejte se i po panthenolu a po peptidech. U krémů ale budete vhodného adepta nejspíš hledat trochu déle. Většina žen totiž preferuje oleje.

krém na strie v těhotenství

Olej na strie v těhotenství

Oleje mají proti krémům jednu velkou výhodu. Stačí jich mnohem menší množství. A často jsou v porovnání s krémy absolutně čisté. (Výjimkou ale nejsou ani speciální směsi na podporu vláčnosti a elasticity.) Což může být pro ženy, kterým jde o co nejjednodušší složení, zajímavější.

Těhotné ženy si velmi oblíbily:

  • Mandlový olej
  • Jojobový olej
  • Kokosový olej
  • Bambucké máslo
  • Arganový olej
  • Šípkový olej

Před natíráním oleje na břicho či na ňadra se však nezapomeňte nejdřív ubezpečit, že je vhodný i pro nenarozené miminko. Tyto podstatné informace vždy uvádí výrobce na obalu, nebo na svých webových stránkách.

Napsat komentář