V průběhu zimních měsíců vyžaduje naše pokožka a rty speciální péči. Vzhledem k větrnému, suchému a chladnému počasí, v průběhu kterého dochází k výraznému poklesu teplot, musíme dávat větší pozor na to, aby nedošlo k nežádoucímu popraskání a vysušení rtů. Jak na to?
Krásné a pěstěné rty by měly být v nejlepším případě hladké a hydratované. Neměly by na nich být viditelné šupinky, neměly by praskat, působit vysušeně a neměly by mít ani patrné barevné nerovnosti.
Ne vždy se však dokážeme k tomuto pomyslnému ideálu snadno přiblížit. Problémy nám může dělat třeba venkovní počasí, kvůli kterému přicházíme o hydrataci. Na základě toho pak může dojít k šupinatění a praskání rtů.
Obsah
Co znamenají suché rty?
Suché rty většinou volají po větším promaštění, hydrataci a ochraně. Poměrně běžně na ně má vliv okolní prostředí a počasí. V drtivé většině případů jde naštěstí o problém, jehož řešení je snadno dostupné, takže kvůli praskajícím rtům nemusíte vyhledávat žádného odborníka, který by jich vás zbavil.
Rty jsou náchylné na vysušování a popraskání proto, že neobsahují žádné olejové žlázy, které by podporovaly jejich přirozené promaštění. Právě proto jim změna počasí a další faktory nedělají dobře častěji, než jiným částem těla.

Nejčastější příčiny suchých rtů
Příčiny suchých rtů jsou poměrně pestré. V průběhu letních měsíců jim například nedělá dobře UV záření a opalování. Z toho důvodu je důležité je chránit aplikací speciálního balzámu s SPF, který seženete téměř v každé lepší drogerii. Také zapomeňte na časté olizování rtů jazykem, ke kterému mají někteří lidé sklony. Tento zlozvyk totiž může taktéž vést ke zhoršení jejich praskání a vysušování. Pozor byste si také měly dávat na svůj celkový zdravotní stav. Praskání rtů může poukazovat na alergie, autoimunitní choroby či na problémy se štítnou žlázou.
Chlad a mráz
Aby se stav rtů ještě nezhoršoval, v chladném počasí používejte kvalitní kosmetiku, která je ochrání před působením chladu a mrazu. Cíleně si vybírejte balzámy na rty, které obsahují bambucké máslo a další pečující látky, které na rtech vytváří ochranný film. V průběhu dne jimi pak rty opakovaně přetírejte. V případě, že se v zimě chystáte na hory, opět používejte balzámy, které obsahují i SPF. Nezapomínejte na to, že sluníčko má tendenci odrážet se od sněhu, což může přispět ke vzniku spálenin.
Špatná péče a výživa
Rty potřebují stejně jako zbytek těla i dostatečnou vnitřní hydrataci. Z toho důvodu během dne nezapomínejte na dodržování zdravého pitného režimu, jehož hlavní součástí by měla být především voda a čaj. Dále nezapomínejte na dostatečný přísun vitamínů skupiny B, které mohou mít podpůrný vliv i na popraskané koutky. Určitě také rty za žádných okolností neokusujte. V případě, že se vám zdá, že jsou vaše rty hrubší než by měly správně být, můžete použít i speciální peeling a masku na rty. Tyto prostředky je zbaví hrubosti a šupinek a podpoří jejich regeneraci.

Co pomůže na suché rty?
Kromě všech výše uvedených tipů a triků, které vám doporučujeme dodržet, můžete vyzkoušet i dlouhodobé užívání vícesložkového přírodního doplňku stravy na podporu pokožky, nehtů a vlasů, který tělu dodá látky, jež podporují pěstěný vzhled a krásu.
To, že je doplněk stravy kvalitní, poznáte podle toho, že v jeho složení najdete:
- Vitamín E
- Vitamíny skupiny B
- Vitamín C
- Přesličku rolní
- Kyselinu hyaluronovou
- Pivovarské kvasnice
- Astaxanthin (což je látka budoucnosti)
- Kolagen
- Zinek
A mnoho dalších.
Se správnou pečující rutinou, do které zcela nepochybně patří kvalitní balzám na rty, který si budete brát stále s sebou, doplněk stravy, peeling a další prostředky, snadno zajistíte, že vaše rty budou i přes zimu doslova k zulíbání.
Na svah, do města či na výlet si pak také nezapomeňte vzít velkou termosku s teplým čajem, která vám pomůže i v chladném počasí doplňovat tekutiny.